UT Tyler

UT Tyler Office of Marketing and Communications

COLLEGE OF BUSINESS AND TECHNOLOGY (336 candidates)

Follow @UTTyler

Tweet - @UTTyler

May 3, 2017

Media Contact:  Hannah Buchanan
Public Affairs Specialist
Marketing and Communications
The University of Texas at Tyler
903.565.5769 or 903.539.7196 (cell)

COLLEGE OF BUSINESS AND TECHNOLOGY (336 candidates)

Doctor of Philosophy
FORT WORTH – Brooke Kincade, human resource development.
PORTER – Abbie Colleen Lambert, human resource development.

Master of Accountancy
MARSHALL – Rebecca LeAnn Neu.
TYLER – Kelsey Lauren Andrews, Mark Aaron Burmaster and Charles Warren Wilson.

Master of Business Administration
ADDISON – Noumou Mariam Fanny.
ALLEN – Stacey Lynette Poole.
AMARILLO – Jennifer Lois Payne.
ARLINGTON – Seema Koirala.
ATHENS – Monte Keith Regester.
BEAUMONT – Samisha Lynn Davis and Deanna Christi Hall.
BRYAN – Rebecca Lee LaQuey.
CASTORVILLE – Kimberley Roberts Christensen.
COLLEGE STATION – Daniel Benjamin Hronek, Rachelle Regine Vertil and Heather Cruce Merkel.
CORINTH – Aaron Joseph Reagan.
CROWLEY—Eireann Maureen Sheehan.
DALLAS – Jennifer Marie Burns, Daniel Nyagaka Sukuru and Marguerite Felder.
DRIFTWOOD – Jamie Jayne Ferrell.
FORT WORTH – Cara Joyce Cline, Jonathan Trevor Montalto and Noah Malachi Jackson.
FRISCO – Jamie Leann Nixon.
GARLAND – Zecharias Kassahun.
GEORGETOWN – Matthew Jason Goldwater and Nicholas Jeffrey Vache.
GRAND PRAIRIE – Steven Brent Springer and Michelle Evette Upson.
GRAPEVINE – Chad William Nixon.
GUNTER – Stephanie Nicole Carlile.
HARLINGEN – Jesse Guillen Jr.
HONEY GROVE – Madelyn Elizabeth Cunningham.
HOUSTON – Krystal Crane, Michael Anthony Hill, Mary Renee Johnson, Kristen D. Perkins, Tabatha Nicole Perry and Lizbeth Garcia.
HUMBLE – Loren Bryant.
IRVING – Lynda Uzoamaka Uzoma and Swetha Vasantharao.
JACKSONVILLE – Benjamin Jordan Jones.
KATY – Maria Abu and Lailah Clemons.
KILGORE – Jacqueline D. Selman.
LINDALE – Mohammad Noor Snoubar.
LONGVIEW – Tiffany Fitts Britain, Jonathan Ryan Killingsworth, Marc Noble, Zachary Hayden Phillips, Vincent Andrew Purvis and Jorge Luis Galvan.
LORENA – Jodi Mae Van Zandt.
LUCAS – Amanda Rose Drake.
MISSION – Mario Eduardo Cardenas.
MISSOURI CITY – Sandra Kay Cooper and Monique Yvette Shepherd.
PALESTINE – Kristen Paige Stephens.
PEARLAND – Luis Alonzo Garza.
PLANO – William Blake Estep.
POTTSBORO – Stefanie Dawn Pellman.
RED OAK – La Toya Robinson.
RICHARDSON – Amir Nejad and Reginald Terelle Summers.
SAN ANTONIO – Lawrence Homer Booker, Meghan Eileen Garza, Travis Allen Tate, Maria Aileen Alvarez Wilkinson and Cindy Gallego.
SHERMAN – Shane Harris Martin.
SPRING – Jasmine Sharna Goudeau and Nanette Arsenal Introligator.
SOUTHLAKE – Mary Caroline Ingram.
SUGAR LAND – Anitha G. Naduparambil.
TEXAS CITY – Emily Ann Tobey.
TOMBALL – Jennifer Basham.
TROUP – McKenna Louise Lucas.
TYLER – Chance Tyler Asquith, Kevin Wayne Blackwell, Andrew Barrett Buffington, Celeste Andrea Byrd, Kayla A. Crawford, Mohamed Ahmed El Marsafawi, Ijeoma C. Ezeugwa, Reagan Schaffer Fair, Caitlin Danielle Foster, Anita Maria Gonzalez-Ponce, Jordan Kyle Gore, Brody Seth Ogilvie, Chioma Stephanie Olehanma, Kristen Portenier and Christina Murie Ridley.
WEATHERFORD – Nolan Christopher Cheshire.
THE WOODLANDS – Brittany Caporale.
ARIZONA – Leann Eason
CALIFORNIA – Charles McKinley Brinegar Jr. and Cody John Villamaino.
FLORIDA – Katherine Shepherd and William Robert Zink.
GEORGIA – Scarlett Rose Godwin.
INDIANA – Clifton Wiley Martin and Laurie Brooke Martin.
IOWA – Vanessa Lauren Duerson.
KANSAS – Tierra Trarbach.
MARYLAND – Lesley A. Tarongoy.
NEW JERSEY – Hugo Jose Pereira.
OHIO – Kyle Jackson Davis.
PENNSYLVANIA – Damian John Doyle.
TENNESSEE – Robert Joseph Bindner.
VIRGINIA – Michael David Walker.
WISCONSIN – Alexander James Wodlarski.
GUAM – Cory John Frappier.

Master of Science
ARGYLE – Heather Lyn Miller, human resource development.
AUSTIN – Sharon Jewel Adcox, human resource development.
BRENHAM – Rachael Elizabeth Hartsfield, human resource development.
BURLESON – Danielle Michelle Hamilton, human resource development.
CANYON – Celisa Michelle Woodward, human resource development.
CORPUS CHRISTI – Dezerae Michelle Carmona, human resource development.
DUNCANVILLE – Katherine Yvonne Peal, human resource development.
FLINT – Lauren Lynn Tyler, human resource development.
FORT WORTH – Mark E. Conwell, human resource development; and Michael Scott Estoll, industrial management.
HARLINGEN – Jesse Guillen Jr., human resource development.
HOUSTON – Norrelle Carter, Belinda Salazar and Rocsana Duhoki, human resource development; and Coleby Rowe Palmer, industrial management.
IRVING – Swetha Vasantharao, computer science; and Christine Lambe, human resource development.
KATY – Eda Talushllari, human resource development.
KILEEN – William J. McKnight, human resource development.
LONGVIEW – Holly Denise Stambaugh, human resource development; and Abhishek Jamalpur, industrial management.
MARSHALL – Pamela Elizabeth Johnson, human resource development.
MISSOURI CITY – Desiree Nicole Robolt, human resource development.
PEARLAND – Natalie Denice Baggs, human resource development.
SAN ANTONIO – Angela Marie Lopez, human resource development.
TOMBALL – Paige Lynn Flook, human resource development.
TROUP – Melissa June Garrett, human resource development.
TYLER – Varun Vilas Bhole, Swapnil Donthula, Ezhilan Gunasekaran, Aman R. Gurram, Manju Shree Jeedi, Rakesh Reddy Katkuri, Traci Michelle Lee, Charan Kumar Maram and Robert Joseph Chandler, computer science; Krishna Vivek Bandi,Christina Soliz and Sai Shanmukh Srinivasa Mangeshsaran Kolavennu, industrial management; and Amanda Marie Richardson and Ryan Allen White, human resource development.
WEBSTER – Margie Shanelle Smith, human resource development.
FLORIDA – William Robert Zink, computer science.
NORTH CAROLINA – Kirsten Victoria Benzaquen and Robert Faustino Rios, human resource development.
INDIA – Nikita Kota, industrial management.

Bachelor of Applied Arts and Sciences
CANTON – John P. Westberry.
CHANDLER – Julian Marie Jumalon.
EDGEWOOD – Cody Dean Davis.
FLINT – Ethan Patrick Haisten.
JACKSONVILLE – Doretha Robinson Wilson.
LONGVIEW – Karla Maxie Belk and Stephanie Ramey Peters.
MINEOLA – Tanya Ann Stinson.
MOUNT ENTERPRISE – LaDonna O'Hara.
TYLER – Nicholas Elliott Binkley, Kelly Ashton Blalock, Kenneth Ray Moore, Cody Neil Rogers, Aaron Michael Handley and Kimberly Louise Sheets.
TROUP – Emily Ann Austell.


Bachelor of Business Administration
ATHENS – Nelly Pedroza, accounting.
BEN WHEELER – Taylor Laverne Wilson, accounting; and Maria Del Carmen Sanchez, marketing.
BROWNSBORO – Pedro Rojas, finance.
BRYAN – Ashley Nicole Atkins, marketing.
BULLARD – Carmen Diana Mora, accounting; and Jess Daniel Wood, finance.
CANTON – Halle Camille Chalker, management.
CARTHAGE – Matthew Ivy Wood, finance.
THE COLONY – Joshua E. Minton, finance.
DALLAS – Demarcus Lavon Metcalf, finance.
EMORY – Raven Evadean Wright, management.
FLINT – Austin Neil Dark and Sydney Kathryn Kueck, management.
FORNEY – Maksym G. Taranov, management.
FORT WORTH – Dominic John Gillies, finance.
GLADEWATER – Juanita Hughlene Fail, accounting; and Michael Laine Pack, finance.
GREENVILLE – Joshua Riley English, accounting.
HENDERSON – Erin Lee Conrad, accounting and finance; Jacklyn Frances Hillin, management; and Damian Vincent Delgado, finance.
HOUSTON – Kayla Noelle Damm, marketing.
HUMBLE – Morgan Bailey Loth, management.
JACKSONVILLE – Esmeralda Reyes, management.
KERENS – William Scott Harrell, management.
LEAGUE CITY – John Alex Trivanovich, management.
LINDALE – Sadi Dawn Haire and Misty Leanne Upchurch, accounting; David Brandon Gauer, management; and Yasmin Snoubar, finance.
LINDEN – Joshua Ryan Anton, marketing.
LONGVIEW – Shelby Susannah Hart, Zachary Scott Williams and Zoe A. Kimbrell, accounting; Kaylen Jaye Shorey, management; Chelbi McCoy Bunn, marketing; and Alex Alston, finance.
MABANK – Amberlea Kay Leake, management.
MALAKOFF – Kash McKenna Armstrong, manangement.
MINEOLA – Taylor Danae Clark, marketing.
MISSOURI CITY – Michael James Kramer, finance.
NEW CANEY – Ariel Reyna, marketing.
PALESTINE – Fabio Josafat Chavez and Clayton Paul Fitzgerald, management.
RICHMOND – Brittany Lynn Hallman, management.
ROCKWALL – Paul Abernathy Ross, marketing.
ROUND ROCK – Eric Matthew Zamora, accounting.
SACHSE – Taylor Lee Goyette, management.
SAN ANTONIO – Tyler Campbell, management and marketing.
SPRING – Radha Nabar, finance.
TERRELL – Kallie J. Ellsworth, management.
TYLER – Kindle Adriel Chapman, Aaron Scott Deatherage, Francis Xavier Escanlar, Jennifer Dale Golden, Thalia Denisse Gonzalez, Ronald Clayton Lancaster, Timothy James McGrath, Madison Alise Weakley, Mason Wayne Simmons, Lacey Michelle Lawrence and Philip Anthony Dugat, accounting; Samah Ajaz Khan, accounting and finance; Alexis M. Ackroyd, Petra Lanell Beck, Noemi Bravo, Sreymom Hak, Steven Bruce Hill, Srdan Vujnovic and Juan De Dios Barrientos, finance; Israel O. Balogun, Alec Simon De Jong, Alyssa DeLynn Leverton, Ericka Reina, Celeste Marie Tebow, Cayla Korinne Ward and Daria Olegovna Crenshaw, marketing; and Daniel Jeffrey Blake, Stephanie Veronica Casarrubias, Collin Randall Copple, Callie L. Corbell, Hailey Lynn Criss, Daniel Ramon Maldonado, Charles Ivan Martell, Joseph Robert McKinney, Adam Michael Montgomery, Benjamin F. Nicholson, Alejandra Ramirez, Deon Benjamin Rodgers, Sharon Renee Rosenbalm, Philip B. Rutherford.
Also, Patrick Sang Won Shin, Amy G. Weakley and Zachary Daniel Bourne, management.
WHITEHOUSE – Billy Don Perry, accounting; Jayme Leigh Lawrence and Cory Streit Schmoker, management; and William Cody Bellenfant, finance.
WILLS POINT – Alaina Christine Raines, management.
WINONA – Alec Wayne Wilson, marketing.

Bachelor of Science
ALLEN – Riya Mary Varghese, human resource development.
AUSTIN – Morgan Denee Carroll, computer science.
BEN WHEELER – Janice D. Gossett, computer information systems; and Mark Thomas Gorham, general business.
BROWNSBORO – Emmalee Anna Fulcher, computer information systems; and Julie Diane Epperson, human resource development.
BRYAN – Nathan Paul Kerr, industrial technology.
CARTHAGE – Christopher Cody Hall, computer information systems.
CHANDLER – Owen Connor Williams, industrial technology.
DEER PARK – Erik Christian Sanchez, computer science.
FLINT – Robert Michael Deven, computer information systems; and Alyssa Nicole Finley, human resource development.
GILMER – Merritt Parker Edge and Joseph David Hart, industrial technology.
GRAND SALINE – Justin A. Hall, general business.
GREENVILLE – Caleb Ethan Bryan, computer science.
HOUSTON – Emani Ebone Thomas, human resource development.
IRVING – Yousif Abdelah Elbosiry, industrial technology.
JACKSONVILLE – Christian Martin Rodriguez, computer science; and Kennedy Alexandra Bissot, human resource development.
KILGORE – Brittany Nicole Scott, general business.
LINDALE – Grant Baine Martin and Matthew Maynard Wulff, computer science.
LONGVIEW – Johnathon Luke Stone, computer information systems; Amy Elizabeth Griffith and Aftin J. Lovely, human resource development; and Dylan Kincaid Savage, computer science.
MINEOLA – Lori Ann Miller, human resource development.
PALESTINE – Matthew Theodore Park, computer science.
POTTSBORO – John Cordell Copley, industrial technology.
SELMAN CITY – Sarah Gardner Crawford, human resource development.
TROUP – Corey Blayton Rogers, general business.
TYLER – Elizabeth Correa, Luka Djurisic, Mark Harrisson Heatley, Hung Thanh Nguyen, Allison Elizabeth Nipp and Phillip Dean Darden, computer information systems; James Joseph Hipo, Antonin M. Tilaon and Cherno Sado Jallow, computer science; Kayla Michelle Calcote, Christopher Everett Ruth, Christa Claire Williams and Alonza David Chubb, human resource development; Ramon Carrasco, Robert Sarner Johnson, Janelle P. Lanthrum, Alberto Lopez, Paul Jacob Marshall, Randall Shain Mitchell, Faith Anulika Okoye, Matthew Thrasher and Nicholas Bryant Hairford, industrial technology; and Cassi Rene Coffey, general business.
WHITEHOUSE – James Lee Massey, human resource development; and Brady Allan Johnson, industrial technology.

UT Tyler