UT Tyler Office of Marketing and Communications

Soules College of Business Fall 2021 Degree Candidates

December 16, 2021

Media Contact: Beverley Golden
Senior Director of Media Relations
Marketing and Communications
The University of Texas at Tyler
903.566.7303

Bachelor of Applied Arts & Sciences

ARP - Emma Herrington.

ATHENS - Sheri Willett.

CORPUS CHRISTI - Alexa Davis.

EL PASO - Daniel Simpson.

FLINT - Jonathan Baggs, Jahala Jamison and Alani Parks.

FORNEY - Brandon Carrico.

GILMER - Ernst Vanderlaan and Christin Whatley.

HOUSTON - Sonia Figueroa, Marilan Logan and Claudia Ortiz.

KILGORE - Andrea Cardenas.

LEANDER - Braden Herring.

LINDEN - Katie Horn.

LUFKIN - Amanda Mathis.

MONTGOMERY - Joseph Le Blanc.

SAN ANTONIO - Eric Quintanilla and Danny Sheffield.

TROY - Frank Chapa.

TYLER - Alejandro Alfaro and Kate Campbell.

WASKOM - Daniela Gonzalez-Garcia.

WILLIS - Stephanie Miller. 

 

Bachelor of Business Administration 

AMARILLO - Payton Capps, Finance.

ARP - Taylor Maddox, Accounting.

BEN WHEELER - Julie Lemus, Management.

BROWNSBORO - Zachary Smith, Marketing.

BULLARD - Lauren Boonstra, Accounting; and Luke Bowman, Madison Butler, and Michael Reeves, Management.

CANTON - Chance Hyles and Nancy Waits, Finance; and Sarah Valdez, Marketing.

CHANDLER - Payton Nelson, Management.

CORSICANA - Shannon Pritchett, Marketing.

ELKHART - Kaylynn Manley, Management.

FLINT - Jacob Roach, Finance.

FORNEY - Lauren McCrohan and Kendall Price, Marketing.

FORT WORTH - D'Anthony Miller, Management.

FRANKSTON - Summer White, Accounting; and Allison Ryan, Finance.

GILMER - Hailey Clark, Management.

GLADEWATER - Coty Ferguson, Accounting.

GRAND SALINE - Lance Mayhugh, Management.

HENDERSON - Graham Bryan, Finance.

HIDEAWAY - Madeleine Stewart, Management; and Avery Beeler, Marketing.

HOUSTON - Jordan Gochenour and Cody Windisch, Management; and Natalie Decker and Shannah Hannahs, Marketing;

JACKSONVILLE - Diana Gonzalez, Accounting; and Kelsie Batten and Mark Finck, Marketing.

JOSHUA - Jt Fowler, Management.

KILGORE - Amairany Martinez, Finance and Management.

LINDALE - Amie Paye, Marketing.

LONGVIEW - Brett Steed, Accounting; Jennifer Rico Aguilar, Finance; and Evelyn Enriquez and Lindsey Landa, Marketing.

MARSHALL - Hunter Smith, Finance.

MCKINNEY - Edward Miller, Marketing.

MIDLOTHIAN - Joel Estrada, Finance.

NEW SUMMERFIELD - Collin Wilkerson, Management.

PALESTINE - Marissa Fields, Marketing.

PFLUGERVILLE - Austen Gregg, Management.

PITTSBURG - Erica Hernandez, Finance.

PLANO - Jacob Hacker, Finance.

QUITMAN - Sandra Montalvo, Accounting; and Catherine Turner, Marketing.

ROWLETT - Johanna Mancera, Finance.

ROYSE CITY - Tiffany Krider, Management; and Lindsey Hill, Marketing.

SULPHUR SPRINGS - Bryson Lynn, Marketing.

TYLER - Ann Abernathy, Jordan Baker, Maria Duran, Aleisha Light, Danzoh Mea, Jose Palacios, Victoria Rebmann, Daniela Rios Tellez, Abigail Sanders, David Shamburger and Alexander Wright, Accounting; Grayson Rogers, James Sawyer and Manuel Uribe, Finance; Royland Black, Andrew Carpenter, Philip Cook, Adezhani Crawford, Corbin Geisendorff, Tangala Goss, Madison Holman, Brett Howlett, Suraj Nitesh, Jose Reyna, Lilia Rincon, Jerardo Rodriguez, Brandon Rossiter and Joshua Trahan, Management; and Hannah Beard, Savannah Brown, Denise Flores, Madisson Gouveia and Amana Qureshi, Marketing.

WHITEHOUSE - Brooklynn Peterson, Colby Watson and Lauren Whitfield, Management.

WINONA - David Mitchell, Finance. 

 

Bachelor of Science

ARGYLE - Ryan Harris, General Business.

ARLINGTON - Christine Kutyba, Industrial Technology.

ARP - Taylor Maddox, Computer Information Systems.

ATHENS - Connor Munns, Industrial Technology.

AUSTIN - Viola Welge, Information Technology.

BUDA - Auston Abrego, General Business.

BULLARD - Brendan Miller, General Business; and Jordan Doughty, Information Technology.

CANTON - Kyle Farrell, General Business.

CARTHAGE - Virginia Ryan, Human Resource Development.

CAYUGA - Benjamin Heng, Information Technology.

CHANDLER - Leslie Mendoza, Human Resource Development.

CLIFTON - Penny Moore, General Business.

COUPLAND - Nathaniel Carroll, Information Technology.

EDGEWOOD - Christopher Davis, General Business.

EULESS - Juliana Guillen, Industrial Technology.

FLINT - Laura Estes and Iriela Olivarez, General Business.

FORT WORTH - Misael Sanchez, General Business.

GILMER - Brooklyn Dyer and Dale McCloskey, General Business.

GLADEWATER - Rebecca Bewley, General Business.

GRAND SALINE - Robert Richardson, Industrial Technology.

GROESBECK - Bradley Wilson, Industrial Technology.

GUN BARREL CITY - Rhonda Blaase, General Business.

HENDERSON - Jacob Hughes, Computer Information Systems; and Ezekiel Collins, Industrial Technology.

HOLLY LAKE RANCH - Amy Loya, Human Resource Development.

JACKSONVILLE - Lauren Fitts and Matthew Nabi, Industrial Technology.

KILGORE - Troy Jones, Industrial Technology; and Trisha Pradhan, Information Technology.

LAVON - Themba Timoti, Information Technology.

LINDALE - Justin Harrington, Computer Information Systems.

LONE OAK - Dilan House, Industrial Technology.

LONGVIEW - Tyzane' Dixon, General Business; Tammy Schultz, Human Resource Development; and Joshua Auran, Industrial Technology.

LUFKIN - Kaitlin Edwards, General Business.

MANSFIELD - Daniel Martinez, Industrial Technology.

MAYPEARL - Nicolas Detavernier, Computer Science.

MINEOLA - Mindy Gordy, Industrial Technology.

MOUNT PLEASANT - Jonathan Rodriguez and Carlos Mejia, General Business.

OAK POINT - Brent Leeper, Computer Science.

PALMER - Caroline Ward, Industrial Technology.

PLANO - Jonathan Wimsey, General Business.

RICHARDSON - Cheyenne Stiggers, General Business; and Yvonne Coleman, Human Resource Development.

RUSK - Austin Rasberry, General Business.

SAN SALVADOR - Marco Miranda Magaña, General Business.

SULPHUR SPRINGS - Gavin Millsap, Information Technology.

TROUP - Alania Smith, Human Resource Development.

TYLER - Joshua Bolding and Hunter Moses, Computer Information Systems; Bryan Bowman, Christopher Madewell Mark McDaniel, Computer Science; Abel Gebregergish, Construction Management; Jose Flores, Blake Hendricks, Nico Nicey and Rachel Parker, General Business; Sarah Anderson, Olivia Cid, Savannah Haire, Kathryn Moore, Jenni Redd and Mariela Zuniga, Human Resource Development; Clay Alsobrook, Hudson Daille, Nelson Manziel, Muhammed Njie and Caleb Pierce, Industrial Technology; and Zachary Belk, Ann Camblin, Clayton Chastain, Jose Currea Vergara, Stephanie Fimibama, James Gifford, Trevor Johnson and Miles Miller, Information Technology;

WHITE OAK - Charles Stone, Human Resource Development.

WILLS POINT - Andrew Hendrixson, Industrial Technology; and Kathryn Bell, Information Technology.

WINNSBORO - Sharon Dral, Human Resource Development; and Luke Vermillion, Industrial Technology. 

NORTH CAROLINA - Merveille Mwadi, Human Resource Development.

TENNESSEE - Gaddiel Morales, Computer Science.

 

Doctor of Philosophy

LIBERTY - Sonya Haidusek-Niazy, Human Resource Development.

PLANO - Regin Justin, Human Resource Development.

WEST VIRGINIA - Thomas Kramer, Human Resource Development.

 

Master of Accountancy

BULLARD - Lauren Boonstra.

CARTHAGE - Hannah Madden.

CHANDLER - Matthew Brown.

EDGEWOOD - Elvia Torres.

FRANKSTON - Summer White.

GUN BARREL CITY - Sy'Quoria Moore.

JACKSONVILLE - Diana Gonzalez.

KATY - Stevie Clewett.

LINDALE - Andrew Cox and Zoila Mojarro-Ibarra.

TYLER - Elizabeth Ervin, David Frank, Katie Gilbert, Lisa LaCasse, Ashley Negem, Maxwell Newland, Rachel Pieper, Abigail Sanders, David Shamburger and Alexander Wright. 

NORTH CAROLINA - Zachary Curtis.

 

Master of Business Administration

ANDREWS - Donald Booth.

ATHENS - Destiny Taylor.

AUBREY - Hermenia Ricks.

AUSTIN - Stephanie Martinez-Arndt Shannon Sefcik and Eric Tan.

BEDFORD - Lauryn Goff.

BELTON - Lindsey Shultz.

BIG SANDY - Thomas Lucas.

BOERNE - Matthew Lester.

BRAZORIA - Katie Batts.

BULLARD - Michael Barfield, Alyssa Jensen, Timothy Marshall and Justin Reinert.

BURKBURNETT - Allyson Hardaway.

CARROLLTON - Vanessa Deason, Taylor Dunn, Christa Juarez and Shelby Rotenberry.

CENTER - April Jones.

CHANDLER - Megan Brewer and Mayra Granados.

CIBOLO - Vanessa Jones, Kristin Kibodeaux and Destiny Little.

CLEBURNE - Milette Siler.

COLLEGE STATION - John Haverkamp, Ian Reinemeyer and Kelly Wood.

COLLEYVILLE - Jackson Jacob.

CONROE - Keri Cullens and Taylor Glezman.

CROSBY - Matthew Jamison.

CYPRESS - William Biegel and John Shaffer.

DALLAS - Faith Crawford, Erasmo Duran, Victoria Fuentes, Sheila Gasparek, Lauren Pope and Raymundo Riverol.

DEL RIO - Karina Garcia Williams and Luisa Kahn.

DENTON - Meeghan Abraham.

DIANA - Michael Plants-Paris.

EAGLE LAKE - Jonathan Castaneda.

EL PASO - Staci Lau-Taylor.

FARMERS BRANCH - Danielle Davis and Christopher Nichols.

FLINT - Christian Alessi.

FLOWER MOUND - Daryl Sells.

FORNEY - Brittany Baymon.

FORT WORTH - Melinda Garner Lunsford, Melanie Hart, Bayleigh Labarr, Ryann Ostrander and Nakia Rollins.

FRESNO - Teri Roberts.

FRISCO - Travis Kleckner and Reginald Walton.

GAINESVILLE - Terry Clark.

GARLAND - Lyana Owens.

GEORGETOWN - Kenana Badin.

GLADEWATER - Gerald Allen and Courtney Tillery.

GRAPEVINE - Ann Phillips.

HALLSVILLE - Brandon Brister.

HARKER HEIGHTS - Arianna Salter.

HASLET - Brianna Sedlak and Lindsey Wise.

HOUSTON - Joshua Cools, Lindsey Cross, Colton Cunningham, Kyle Echeta, Touyira Kone, Eva Kulesza, William Matthews and Bonnie Richardson.

JACKSONVILLE - Chelsea Underwood.

KATY - Husam Athamneh, Brittany Porier and Renata Zagallo Marandino Amaral.

KYLE - Jeremy Cervantes.

LAKE DALLAS - Jacob Bobo.

LAKE JACKSON - Jessica Guerra.

LANTANA - Benjamin Cowen.

LAREDO - Juan Vazquez.

LEAGUE CITY - Chrystal Renfroe.

LIBERTY HILL - Sara Mitchell.

LINDALE - Jordan Wilkinson.

LITTLE ELM - Jennifer Cole and Tiffany Helvey.

LONGVIEW - Jamicah Brown.

LUBBOCK - Brittany Diminture, Rana Farran, Tyler Sutton and Samantha Turley.

MAHENDRA HWY - Prem Bhat.

MANVEL - Kenneth Davis.

MARSHALL - Patrick Tatum.

MCGREGOR - Dylan Seley.

MCKINNEY - Twanna Martin and Christopher Pea.

MELISSA - Jonathan Moss.

MESQUITE - Joshua George and Ontaya Weathers.

MIDLOTHIAN - Christian Schulke and Brian Wherry.

MISSOURI CITY - Jake Moyer, Mridhul Sabu and Brittany Walton.

MURPHY - Joshua Lane.

NACOGDOCHES - Sonestia Moore.

PALESTINE - Briana McKinney.

PASADENA - Daniel Gonzalez and Monica Saenz.

PEARLAND - Daria Crockett, Tyler Fetgatter and Jennifer Stano.

PFLUGERVILLE - Fielmarie Cliff.

PLANO - Marina Pena.

RICHARDSON - Stephanie Deese, Victoria DeHoyos and Michael Kosir.

RICHMOND - Haley Martinez and Monika Welborn.

RIESEL - Kristi Rigdon.

ROCKWALL - Christopher Brothers and Jenifer Joseph.

ROUND ROCK - Thomas Kraus and Brian Piland.

SAN ANTONIO - Kathleen Banlaoi, John Hoesen, Ryan Hollander, Veronica Longoria, Pilar Meza, Candyce Tobar and Luke Villers.

SAN MARCOS - Morgan Dickerson.

SPRING - DaLana Bluford, Ora-Anna Brown and Amber Harden.

SPRING BRANCH - Nina Robles.

SUGAR LAND - Rabia Mehboob.

SULPHUR SPRINGS - Emely Sosa.

SUMNER - William Richard.

TEMPLE - David Jones.

TERRELL - Elizabeth Malone.

TEXARKANA - Stacy Scott.

TYLER - Mohamed Abdel Salam Awad, Tajudeen Amadu Annafi, Ashton Argo, Christina Barfield, Bailey Boughton, Makensie Cowart, David Haley, Ashton Holecek, Karina Macedo, Hans Maurin, Luke Owa, Logan Park, Alexandra Payne, Jeffry Shaffer, Robert Symes and Marily Tobias.

VAN - Dixie Geddings.

VAN ALSTYNE - Gabriel Hess.

WHITEHOUSE - Joseph Holzbauer, Jason McKinney and Eric Sullivan.

CALIFORNIA - Joanna Haskin, Taylor Huckaby, Nicholas Kirsch and Peter Ty.

COLORADO - Theresa Marschik and Jennifer Roth.

FLORIDA - Sara Coughlin, Joann Journigan and Alyssa Oakes.

GEORGIA - Mohamed Himedan.

ILLINOIS - Brian Temperley.

LOUISIANA - Kathleen Melancon.

MARYLAND - Anthony Keller.

MISSOURI - Katherine King.

NORTH CAROLINA - Jeffrey Barnt.

NEW JERSEY - Jennifer Kurien.

OHIO - Samantha Reinert and Marilyn Strait.

OREGON - Christopher Hartnett and Daizsa Jackson.

PENNSYLVANIA - Julianne Viselli.

SOUTH CAROLINA - Nicholas Galow.

TENNESSEE - Mark Hines.

WASHINGTON - Wescott Collom.

WISCONSIN - Kristi Garrod and Molly Prater.

 

 

Master of Science

AUSTIN - Yamika Arinka and Daniel Brodsky, Human Resource Development.

CARROLLTON - Muhammad Sher, Industrial Management.

CEDAR PARK - Rebecca Abrams, Human Resource Development.

CYPRESS - Erin Archie and Christina Williams, Human Resource Development.

DALLAS - Jessica Pree and Frank Sanchez, Human Resource Development.

FARMERSVILLE - Jessica Sayre, Human Resource Development.

FLINT - Monét Swafford Brown, Human Resource Development; and Jared Marshall, Industrial Management.

FORT WORTH - Reagann Baucham, Debra Daily and Nakia Rollins, Human Resource Development; and Leilani Wade, Industrial Management.

GILMER - Rudolph Bourgeois, Industrial Management.

GRAND SALINE - Rudy Daniels, Human Resource Development.

HALLSVILLE - Jeffrey McKinney, Industrial Management.

HENDERSON - Justin Lueck, Human Resource Development.

HOUSTON - Bianca Bermudez, Industrial Management.

JACKSONVILLE - Jessica Servin, Human Resource Development.

KAUFMAN - Emilio Fernandez, Human Resource Development.

LAREDO - Jennifer Lopez Liendo, Human Resource Development.

LINDALE - James Rozell, Computer Science; and Alyssa Allen, Human Resource Development.

LONGVIEW - Kelly Moore, Human Resource Development.

MCALLEN - Maria De Leon, Human Resource Development.

MCKINNEY - Julie Burt Dixon, Human Resource Development.

MISSOURI CITY - Bobbie Anderson, Human Resource Development.

PALACIOS - Tracy McCrory, Human Resource Development.

PORT NECHES - Kourtney Segura, Human Resource Development.

SAN ANTONIO - Marika Dabney and Hector Navarro, Human Resource Development.

SOUR LAKE - Kristofor Muery, Industrial Management.

SPRING - Tyesha Coleman, Human Resource Development.

TERRELL - Maria Diaz, Human Resource Development.

TYLER - Bidhan Biswas, Computer Science; Haley Best, Richard Goodson, Janet Rainey and M'Kayla Vasquez, Human Resource Development; and Felix Flores, Scott Folks and Aaron Stapp, Industrial Management.

UNIVERSAL CITY - Taigoro Hernandez, Industrial Management.

WHITEHOUSE - Bridgette Fail, Human Resource Development.

CALIFORNIA - Macy McCormack, Human Resource Development.

ILLINOIS - Eberechi Ekenna, Industrial Management.

MICHIGAN - Ebele Anazia, Industrial Management.

MISSISSIPPI - Ariel Johnson-Davidson, Industrial Management.

OHIO - Christelle Nabolle, Industrial Management.

VIRGINIA - Allison Ranstead, Human Resource Development; and Gagandeep Singh Saluja, Industrial Management.